Print
PDF

9'UNCU GÜN (3'üncü Bölüm)

(23 May 2010)   "akşam saatleri"

Evvvvveeeet, Split’ e gitmek için yola cikiyoruz, sınır yine beklenmedik bir sekilde karsimiza cikiveriyor. Sınır bu sefer bildigimiz sınır kavramindan  çok uzak! Bosna sınırindan gecerken bir bakiyoruz kimseler yok ortada, bizde birileri gelsin diye beklerken onumuzdeki Hırvat sınırinda bekleyen araba bize eliyle “gel” diyor. Sınıra geliyoruz, Hırvat bayan polis hicbirseye bakmadan ve sormadan bize gecin diyor – sanirim gelen giden çok olunca onlar da salmislar artik- bizde afiyetle geciyoruz tabi kapıdan... 

Sınırdan az sonra, deniz kenarina dogru gitmemiz gerekirken, gps saga donmemizi isaret ediyor. Yola söyle bir bakiyorum: hadi diyerek ne derse onu yapmaya karar veriyoruz. Ama bir bakiyoruz ki en iyi yol bilmedigin yolmus –uzun olsada - Hırvatistanin o bolgede ne kadar köy yolu varsa hepsini arşınlayarak, nasırlaşmış bolgelerimizi daha da dayanikli hala getiriyoruz... derken Split tabelada gorunuyor, az sonra da uzaktan kendisi, ve derken şehir merkezine iniyoruz...

Motorumuzu en uygun gordugumuz yere park ederek, sehre dogru ilerleyecekken yine balkanlarda klasiklesen “oda ister misiniz?” sorusuyla, orta yaslarinin sonunda bir bayan yaklasiyor yanimiza... biz tabi oda istemiyoruz (her ne kadar hemen bir yatak bulup kivrilmak istesemde!) ama madem kendi geldi diyerek, Split’ te gezilecek yerleri soruyoruz kendisine... yazik masumca anlatiyor sagolsun (ava giderken hafifinden avlanarak) ardindan ogrendigimiz bilgilerle, kale surlarinin arasina birakiyoruz kendimizi...

168 

Yine bir misafirperverlik! nedense pek çok yerde bize hosgeldin diyenler arkasindan bir de fotograf çekilme talebiyle cikiyorlar karsimiza, bizim zaten canimiza minnet...

169

170

171

172 

Şehrin içi bittikten sonra tekrar sahil kenarina bir yürüyüş yaparak, yorgun bedenlerimizi deniz melteminin hafif serinliğiyle biraz olsun dinlendirimeye calisiyoruz, ama o kadar tatli bir yorgunluk ki varsin olsun dinlenmesin beee... (tabi bu raporu hazırlarken içinde bulunduğum zaman periyodunda bambaska bir ulkedeyim - ABD -  ve ne yazik ki henuz motorum yok ve bulmaya calisiyorum, o nedenle hatirlayinca bir duygusallastim...)

173

174

Split’ i çok övmüşlerdi; ama ben  açıkcasi diğer şehirlerden daha az etkileyici buldum. Diğer şehirlerden daha sonra restore edilmis ve faaliyetler tamamen bitmemisti...

ruzgarin etkisi gectikten sonra kendimizi vuruyoruz tekrar yollara, bu sefer yolumuz çok uzun değil – 30 km – ama yine de bir hikayesi var kendine gore... nerde, ne zaman, ne ile karsilaşacağin hic belli olmuyor, ama her tesadüfün bir sebebi var... orası kesin (en azindan bence) (yine bir parantezle belirtmek istiyorum evet bugün uzun bir gün 4'üncü bölümü de var...)

• 01
    DAY 1
  • 02
    DAY 2
  • 03
    DAY 3
  • 04
    DAY4
  • 05
    DAY 5
  • 06
    DAY 6